Pravidelné podujatia

Malacky sú významným kultúrnym centrom Záhoria. Počas roka mesto i rôzne organizácie usporadúvajú výstavy, koncerty a podujatia. Medzi najznámejšie patria Malacká hudobná jar, Prvomájové Malacky, Deň detskej radosti, Kultúrne leto, Poľovnícky deň, divadelný festival Zejdeme sa na hambálku, Malacká šošovica a Adventné Malacky.

Program aktuálne prebiehajúcich podujatí nájdete na stránke Mestského centra kultúry.
http://www.mckmalacky.sk/

Marec mesiac knihy

Marec - mesiac knihy bol prvýkrát v bývalom Československu vyhlásený v roku 1955 na počesť Mateja Hrebendu, ako snaha o udržanie a podporenie trvalého záujmu o knihy.
Do mesiaca knihy vhodne zapadol aj Týždeň slovenských knižníc, ktorý vyhlásila Slovenská asociácia knižníc v roku 1999 a pravidelne sa organizuje posledný marcový týždeň. Cieľom Týždňa slovenských knižníc je pozitívne zviditeľňovať knižnice ako kultúrne a vzdelávacie inštitúcie prostredníctvom najrozmanitejšieho spektra aktivít a podujatí. Knižnica MCK každoročne pripravuje pre verejnosť besedy so spisovateľmi, kvízy, výstavy, zážitkové čítania, bezplatné zápisy nových čitateľov a mnohé dalšie aktivity. Vyvrcholením Týždňa slovenských knižníc je podujatie na podporu čítania detí – Noc s Andersenom.

 

Malacká hudobná jar

Malacká hudobná jar je hudobné podujatie, ktoré sa koná každý rok v mesiacoch marec a apríl. Jedná sa o sériu koncertov roznych hudobných žánrov.

 

Prvomájové Malacky

Mesto Malacky ako hlavný organizátor v spolupráci s mestskými organizáciami už od roku 2001 každoročne pripravuje veľkolepú akciu Prvomájové Malacky. V tento deň navštevujú Malacky nielen obyvatelia mesta, ale celého regiónu. Počas prvomájových osláv majú občania i turisti, starí i mladí možnosť kultúrneho i športového vyžitia, s množstvom remeselných stánkov a podujatí na celý deň. Návštevníci podujatia sa môžu tešiť na koncerty ľudovej hudby, vystúpenia popových a rockových skupín, divadelné predstavenia, športové zápolenia i zábavné hry pre tých najmenších.

 

Deň múzeí a galérií

Pre záujemcov o históriu a dobrú zábavu pripravuje MCK Malacky – Múzeum Michala Tillnera dvojdňové podujatie Deň múzeí a galérií a Noc múzeí a galérií s pestrým programom a tvorivými dielňami pre deti. Návštevníci maju možnosť bezplatných vstupov do múzea, krýpt a do kaštieľa. Okrem stálych expozícií si môžu návštevníci pozrieť vždy niečo i naviac, napríklad bežne nevystavované predmety z depozitáru múzea.

 

Deň detí

Dátum 1. jún patrí tradične deťom. Príjemná atmosféra, skvelá nálada a bohatý program plný hier, smiechu, zábavy, tak možno stručne charakterizovať športovo-zábavný deň pre deti a rodičov Deň detí. Deti čakajú rôzne súťaže a hry, putovné bábkové divadlo a mnoho ďalších atrakcií. Detské atrakcie sú sprevádzané príjemnou hudbou známych spevákov a speváckych skupín.

 

Kultúrne leto

Letné prázdniny sú časom dovoleniek a pohody. Príjemné počasie láka do prírody a preto sa aj podujatia Kultúrneho leta konajú pod holým nebom. Bývajú to prednášky na rozne témy, filmové premietania, koncerty a divadelné predstavenia pre deti v Kaštieli a Zámockom parku či priestoroch Mestského centra kultúry. Programy Kultúrneho leta zahŕňajú každoročne lákavé programové prekvapenia a sú prístupné zdarma alebo len za symbolickú cenu.
 

Divadelný festival Zejdeme sa na hambálku

Nesúťažná prehliadka divadelných inscenácií, ktorú organizuje Divadlo na hambálku. Festival Zejdeme sa na hambálku je známy svojou priateľskou atmosférou. Počas niekoľkých dní prináša konfrontáciu ochotníckych a profesionálnych divadelných súborov za prijateľné ceny. Okrem predstavení pre dospelých má vždy pripravené aj niečo pre deti, či už v podobe organizovaných predstavení pre školy alebo nedeľných predstavení pre najmenšie detičky. Deti a mládež sa však festivalu nezúčastňujú len ako diváci, ale aj ako účinkujúci. Každý festival spestrujú i sprievodné podujatia, akými sú napríklad workshopy, súťaže v improvizácii, výstavy, koncerty či tanečné zábavy. Tradičným podujatím býva Hambáljarmok a vyvrcholením festivalu je Hambálkovská tancovačka.
 

Noc divadiel

MCK – Divadlo na hambálku sa každoročne zapája do európskeho podujatia, nad ktorým má na Slovensku záštitu Divadelný ústav Bratislava.
 

Vianočná výstava ART CLUB 2002

V galérii Mestského centra kultúry sa každoročne konajú výstavy Art clubu 2002, ktorý tvoria umelci, ktorých spája dlhoročné priateľstvo a láska k umeniu. Art club 2002 združuje výtvarníkov Rozáliu Habovú, Evu Režnú, Libušu Čtverákovú, Martina Hajdina, Pavla Žáka a Richarda Gregu.
 

Adventné Malacky

Každoročne sa v mesiaci december prenesie spoločenský život do ulíc Malaciek, kde hrá príjemná vianočná hudba a všade vyvoniava vianočný punč. Cyklus adventných podujatí v Malackách sa tradične otvára zapálením prvej adventnej sviece vo františkánskom kostole Nepoškvrneného počatia Panny Márie v podaní významných spevákov. Šiesty december je venovaný mikulášskym podujatiam, ktoré sú určené pre deti. Posledný adventný víkend je venovaný vianočným trhom. V rámci nich sa na pódiu predstavia deti z Malaciek a okolia, folklórne súbory. V predvianočných Malackách zaznievajú tóny rocku či popu. Dávajú sa dokopy divadelníci, výtvarníci, fotografi a všetci ich návštevníci.